Vydry. Fakticky!

19. června 2012 v 16:20 | Vydra. Fakticky XD
Vydra říční je šelma z čeledi kunovitých, která se specializovala na pohyb a lov ve vodním prostředí - tělo má protáhlý hydrodynamický tvar, aby ve vodě kladlo co nejmenší odpor.
Její smyslové orgány (zrak, čich a sluch) jsou na malé hlavě umístěny v jedné rovině, aby i po vynoření jen malé části hlavy zjistila, co se děje nad hladinou. Velmi svalnaté končetiny mají mezi prsty plovací blány.
Vydry jsou nejdokonalejší plavci ze všech šelem, s lehkostí a ladností ve vodě provádějí i nejsložitější obraty. Kvůli dobré pohyblivosti jak ve vodě tak na souši nemají vyvinutou silnou tukovou vrstvu, která jiným vodním živočichům slouží v chladné vodě jako izolace. Jedinou jejich ochranou před chladem je velice hustá srst, která zadržuje vzduch, a tak zabraňuje úniku tepla a opačně.
Jednotlivá teritoria na řece zabírají 16 - 22 km a někdy i více. Samice obhajuje teritorium téměř opolovinu menší a teritorium jednoho samce může zahrnovat teritoria dvou a více samic. Vydry si označují svá území pachovými výměšky a trusem na viditelných místech, jako jsou vystouplé kameny, kořeny stromů nebo písečné lavice. Vydry se mohou pářit vprůběhu celého roku a březost trvá 58 - 62 dní. V České republice rodí samice nejčastěji v období dubna až srpna 1 - 4 mláďata do připravené nory vybudované většinou vbřezích vodních toků. Samice pečuje o mláďata sama. Mláďata se osamostatňují asi v jednom roce, kdy je matka odhání a ona jsou pak nucena obsadit svá vlastní teritoria. Fakticky!
Přítomnost vydry se dá zjistit nepřímo podle zbytků potravy na kamenech u vody a podle stop na měkkém podkladu: mají charakteristický tvar a obvykle jsou vidět i otisky plovacích blan.
Trus, který ukládá na viditelných místech a značkuje tak své teritorium, se pozná podle protáhlého tvaru a přítomnosti rybích šupin, kostí a jiných nestravitelných zbytků. Zvíře samotné poznáme podle protáhlého válcovitého těla, dlouhého u kořene zesíleného svalnatého ocasu a krátkých končetin s plovacími blánami. Srst vydry je krátká, lesklá, na hřbetní straně kávově hnědá a pod bradou a na hrdle smetanová. Při jídle je velice hlučná, když svými ostrými zuby drtí kosti a schránky kořisti a hlasitě mlaská.
Někteří lidé vydru považují za krásné zvíře a obdivují ji pro její ladnost pohybů a hravé chování.
Ernest Thompson Seaton napsal: "Mezi všemi divokými zvířaty, jejichž život jsem se pokusil vylíčit, vyniká jedno jako rytíř divočiny bez bázně a hany. Je to vydra veselá, bystrá a nebojácná vydra; jemná a laskavá ke svému vlastnímu druhu i mírná vůči svým sousedům ve vodním proudu; v životě je samá hra a radost, v obtížích odvaha sama, ideální ve svém prostředí, věrná až do smrti; nejvznešenějsí dušička, jaká kdy kráčela přírodou po čtyřech nohou. ..."

Víte, že ...?

… na dokonalé funkci srsti závisí život vydry, proto její úpravě věnuje až 10% své aktivity
… na 1 cm2 plochy těla vydře roste až přes 50 000 chlupů (kvůli vynikající srsti byly vydry člověkem po staletí loveny)
… vydry dokáží vyskočit při plavání někdy až 90 cm z vody
… vydra denně ujde 3 - 16 km, za hodinu zdolá až 4,5km a překračuje až 2 000 m vysoká horská pásma
… neutuchající zvědavost a hravost je pro vydry životní potřebou, hrou získávají nové zkušenosti, vydra-matka takto získané zkušenosti předává svým mláďatům
... vydra říční se vyskytuje téměř na 50% našeho území. Nejvíce v oblasti jihočeských rybníků, na Šumavě a Českomoravské vysočině.
A to je asi všechno o vydrách. Fakticky!
A jak říká moje sestra, "Ahoj s vydrou!"
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nelly Nelly | E-mail | Web | 19. června 2012 v 18:11 | Reagovat

Fakticky?? :-P na ty posledni je celej Buddy :D mas hezkej blog ale kdyz budes memit pozadi musis menit i barvu textu v clanku =.°"

2 Já | 20. června 2012 v 18:17 | Reagovat

Hezké obrázky :-D  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama